Obserwatorzy

piątek, 1 marca 2013

Amba fatima i Benia nie ma.

Źródło: se.pl
No i stało się. Z dniem 28 lutego z stanowiska papieża abdykował Benedykt XVI, który był 265 papieżem w dziejach Kościoła. Była to pierwsza abdykacja od 700 lat, co pokazuje, że długo żaden inny papież nie miał na tyle odwagi i samozaparcia by podjąć taką decyzje lub może po prostu nie odczuwał takiej potrzeby.
Najwidoczniej Benio był innego zdania i postanowił odejść. Ja osobiście nigdy nie zrezygnował bym z takiej ciepłej posadki w Watykanie. Nie ma co ukrywać, że bycie głową Kościoła to bardzo komfortowa sytuacja. 
Z resztą nie chciałbym komplikować ludziom życia. W końcu teraz biedni i jakże zapracowani kardynałowie muszą się zebrać na konklawe i wybrać nowego papieża, co na pewno nie jest łatwym orzechem do zgryzienia.
Wśród wielu kandydatów na następce Benedykta XVI najczęściej wymienia się włoskiego duchownego Angelo Scole. Jest to postać ciekawa chociażby pod tym kątem, że pomimo tego że jest on kardynałem Kościoła rzymskokatolickiego to w kulturze Kościoła rozpoznawany jest jako wybitny znawca Islamu.
Fakt ten ukazuje, że jest on otwarty i tolerancyjny wobec innych religii. Mówi się o jego anty radykalnym nastawieniu i chęci rozluźnienia struktury Kościoła, który zaczyna być postrzegany przez ludzi bardziej jako instytucja gromadząca pieniądze niż jako wspólnota wiernych. Moim zdaniem podejście włoskiego duchownego jest bardzo trafne i może przynieść Kościołowi wiele pozytywów. Nie trudno zauważyć chociażby to, że coraz więcej młodych ludzi opuszcza wspólnotę Kościoła, a ich ostatnim sakramentem jest bierzmowanie, które jest im potrzebne w dorosłym życiu jedynie jako papier do ślubu. Może kardynał Scola wpłynie na nastawienie młodych dusz i sprawi, że Kościół stanie się bardziej przystępny i podatny na zmiany (jeśli oczywiście to On zostanie wybrany na  papieża).
Warto również nadmienić, że za typowo radykalną wspólnotę w Polsce uznaje się Radio Tadeusza Rydzyka. Zatem czy moglibyśmy spodziewać się konfliktu między Ojcem Tadeuszem, a Szanownym Angelo Scolą?
Pożyjemy i zobaczymy jaka będzie decyzja konklawe oraz kto zasiądzie na papieskim tronie.
Źródło:abruzzo24ore.tvBrak komentarzy:

Prześlij komentarz