Obserwatorzy

czwartek, 6 września 2012

Dzisiejsza forma wypowiedzi pisemnej będzie z serii "Hatters gonna hate!". Natomiast jej motywem przewodnim będą vlogerzy, których ostatnio pojawia się coraz więcej. Vlog jak powszechnie wiadomo jest to po prostu videoblog czyli zamiast przelewać nasze myśli za pomocą klawiatury mówimy o nich w filmikach, które potem lądują w sieci. Proste i logiczne. No właśnie...przez to, że jest to tak mało skomplikowane takiego vloga może nagrać praktycznie każdy. Nastolatkowie nagrywają takie materiały na potęgę. Ruszają do sklepów, kupują kamerki i wylewają swoje żale na youtubie. Wszystko ok, pięknie, ładnie, gdyby nie to, że większość tych filmików nie ma żadnych walorów edukacyjnych, nie mówiąc już o jakimś głębszym przesłaniu mającym poruszyć tłumy. W większości przypadków jest to zwykłe lanie wody lub chwalenie się tym co się właśnie kupiło, gdzie się było, co się zrobiło lub zamierza zrobić. (To wszystko oczywiście za pieniążki kochających rodziców.). W skrócie srały muchy, będzie wiosna...
Kolejnym błędem najczęściej popełniamy przez "vlogerów" jest poruszanie tematu, który po prostu ich przerasta lub wręcz nie mają o nim bladego pojęcia. W ten oto sposób oglądamy 13latke mówiącą o aborcji, 16latke poruszającą temat fetyszystów czy młodzieńca analizującego przyczyny "katastrofy" smoleńskiej. Najgorsze w tym według mnie jest to, że osobom tego pokroju wydaje się, że doskonale wiedzą o czym mówią. Na te kilka minut stają się znawcami popularnego czy kontrowersyjnego tematu. Zapewne myślą, że dzięki temu uda im się przyciągnąć na swój kanał jak najwięcej widzów, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi prawda?
W tym miejscu wysuwam apel do serwisu youtube by starał się dokonywać selekcji dodawanych przez użytkowników vlogów. Może niech przed dodaniem filmiku, user będzie zobowiązany do wypełnienia testu na IQ. Może tak uda nam się uniknąć materiałów, których autor przegrałbym w szachy z średnio rozwiniętą małpą u której stwierdzono autyzm. To byłoby tyle na temat tych, którzy nie wiedzą o co w tym całym vlogowaniu chodzi. Natomiast z tego miejsca pozdrawiam wszystkich ogarniętych vlogerów.

1 komentarz: