Obserwatorzy

piątek, 27 września 2013

Pieniądze synonimem szczęścia?

Zapewne każdy z Nas chociaż raz w swoim życiu zastanowił się czy pieniądze dają szczęście. Moim zdaniem odpowiedź jest  prosta i choć popularne polskie przysłowie mówi co innego, to nie powinniśmy się oszukiwać-pieniądze dają szczęście. Szczególnie w obecnych czasach, w których płacimy praktycznie za wszystko.

Jednakże twierdząc, że pieniądze mogą być wyznacznikiem szczęścia, nie uważam zarazem, że są one w życiu najważniejsze (przynajmniej dla mnie). Zapewne wielu z Nas marzy o własnym mieszkaniu lub domu, w którym to założy własną rodzinę i będzie wiódł spokojne, szczęśliwe życie. Jedyny problem tkwi w tym, że takie życie ma swoją cenę. Bez pieniędzy nie wybudujemy domu, nie dostaniemy na własność mieszkania, nie kupimy pierścionka zaręczynowego, nie wyżywimy ani nie wychowamy dzieci. Rozumiecie do czego zmierzam? Brak pieniędzy powoduje, że wiele dróg do Naszego szczęścia jest o wiele bardziej wyboistych, a Nasze spokojne życie zamienia się w ciągłe poszukiwanie coraz to lepszej pracy. Natomiast im więcej zer widnieje na Naszym koncie po pierwszej cyfrze, tym szybciej możemy spełnić nie tylko swoje marzenia, ale również innych.

Ktoś zapyta: "A co w takim razie z zajawką i pasją? Czy to nie ma znaczenia?" Oczywiście, że ma. Jak już wcześniej pisałem samorealizacja i wszelkiego rodzaju zajawka, odgrywa w życiu każdego człowieka ogromną rolę. Gdyby nie ona, nie byłoby chociażby tego bloga. Jednak na pewnym etapie w życiu należy zadać sobie pytanie czy samą zajawką i pasją zapłaci się rachunki za gaz i prąd? Nie chodzi tu o to, by robić coś dla hajsu, ale z hajsem. Jeśli komuś udało się w życiu połączyć pasję z zawodem, który wykonuje i w dodatku zgarnia za to godziwą pensję, to gratuluje mu i zazdroszczę jednocześnie.

Czy można być zatem biednym, a szczęśliwym? Znajdą się pewnie tacy, którzy powiedzą, że to dla nich żaden problem. Tylko czy te same osoby powiedzą również z ręką na sercu, że nie miewają kłopotliwych myśli, nieprzespanych nocy oraz, że gdy odbierają swoją wypłatę to zimny pot nie cieknie im po plecach?
Pieniądze może i nie są najważniejsze i konieczne do szczęścia, ale na pewno ułatwiają Nam osiągnięcie go i pozwalają żyć swobodniej, a przede wszystkim spokojniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz