Obserwatorzy

sobota, 20 grudnia 2014

Media 25-lecia

Ostatnio Magazyn Press pozwolił sobie na wybranie nalepszych polskich mediów ostatnich 25 lat. Tak oto w każdym segmencie zostały wyróżnione następujące media:
  • Telewizja-TVN
  • Radio-RMF FM
  • Prasa-Gazeta Wyborcza
  • Internet-Onet.pl
W związku z studiowanym przeze mnie kierunkiem oraz wrodzoną niską tolerancją na absurdy i debilizm we wszelakiej formie, postanowiłem po krótce skomentować wybór członków Szanownego magazynu.

Telewizja TVN
Komercyjny upolityczniony podmiot, którego działanie ma czasem niewiele wspólnego z realizowaniem misji społecznej mediów. Przedstawiane przeze tę telewizje fakty bywają stronnicze, co przeczy zasadzie obiektywizmu dziennikarskiego. Z kolei tematyka i poziom merytoryczny emitowanych przez nią programów uwłacza inteligencji bardziej świadomego odbiorcy. No ale cóż...jakie społeczeństwo, taka telewizja.

Gazeta Wyborcza
Od początku istnienia jej sztandarowe działania to atakowanie lustracji i sprzeciwianie się dekomunizacji, Było to związane z niezbyt chwalebnymi życiorysami czołowych redaktorów tejże gazety. Chodzi mianowicie o ich pokoleniowe związki z Komunistyczną Partią Polski. Pomijając już nawet ten fakt, (w końcu rodziny się nie wybiera) jak można w XXI wieku wyróżnić ludzi, którzy współtworzyli stary system i to właśnie w tym okresie "załatwili" sobie określone stanowiska. Czy tak działają wolne media?
Na szczęście atakowanie przez Gazęte Wyborczą WSI nic nie dało i dziś już wiadomo, że w tym medium nie ideologia i przekaz są ważne, bowiem w archiwach służb specjalnych zachowały się dokumenty świadczące o tym, że członkowie GW byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służb Bezpieczeństwa (SB).

 Portal Onet
Biorąc pod uwagę dość dużą ilość portali informacyjnych, ten wybór najbardziej mnie zaskoczył. Dlaczego? Bo każdy jest lepszy od onetu, który chyba połowę informacji czerpie z Polskiej Agencji Prasowej, czyli działa na zasadzie " kopiuj, wklej", a na dodatek popełnia przy tym więcej błędów niż dyslektyczny i dysortograficzny piątoklasista podczas dyktanda. Ponadto osoby tworzące ten portal, nie wiedzą chyba czym jest segregacja tematyczna materiałów, no bo jak pod wiadomością o protestach w Niemczech można umieścić news o poszukiwaniach wędkarzy na jeziorze? (Przykłady można by mnożyć, ale szkoda na to mojego i waszego czasu...)

No...to byłoby na tyle. Do RMFu nic nie mam, czasem nawet posłucham. Podsumowując mój komentarz, nie wiem jakimi kryteriami kierował się Magazyn Press, ale jak dla wybrane przez nich media 25-lecia to jakieś jedno wielkie nieporozumienie (albo prowokacja).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz